Dominika Bara, Afy, Narodowa Oficyna Śląska, 2017

Aleksander Lubina

Debiut w KARASOLU!

Afy Dominiki Bary – już jakiś czas w księgarniach.

Książka ukazała się dzięki pomocy KARASOLA. Ginter Pierończyk polecil maszynopis Aleksandrowi Lubina a ten Anrzejowi Roczniokowi, który książkę wydał. Tak kręci się Karasol – miejsce spotkań i zbierania doświaczeń.

Dominika Bara (ur. 1972 w Chorzowie) – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1998 r. pracownik Biblioteki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Autorka artykułów w czasopismach popularno-naukowych („2K. Kultura i komunikacja”, „Bibliotheca Nostra”, „Teberia. Na styku nauki i gospodarki”.) W 2016 napisała „Afy” – fabularną opowieść o losach więźniów świętochłowickiego obozu pracy „Zgoda”, gdzie w 1945 roku w bestialskich warunkach więziono blisko sześć tysięcy ludzi, z których co trzeci pozostał tam na zawsze.

— — —

Aby opisać powojenną historię obozu koncentracyjnego Zgoda w Świętochłowicach i dzieje jego oprawców John Sack poświęcił siedem lat na zbieranie materiałów w Polsce, Niemczech, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Książka napisana w formie reportażu przez amerykańskiego Żyda, to:

John Sack – „Oko za oko”(„An Eye For An Eye”)
Nieopowiedziana historia żydowskiej zemsty na Niemcach w 1945 roku.

W 1993 Sack podpisał umowę z Basic Books i udało się wydać tę książkę. Wcześniej, w 1988 Sack podpisał umowę z wydawcą i edytorem Donom Hutterem, zmarłym tragicznie w 1990. „Oko za oko” trudno znaleźć w górnośląskich księgarniach w 2017.

W książce Sack przytacza o opowieść Żydzie współczesnym Chrystusowi: Hillel zobaczył kiedyś ciało złego człowieka utopionego przez społeczność żydowska i powiedział: „Ponieważ topiłeś innych, ciebie utopili, i ci ktorzy topili ciebie, będą utopieni”.

Z Wikipedii podaję wpis po angielsku – polskojęzycznego nie znalazłem:

John Sack (March 24, 1930 – March 27, 2004) was an American literary journalist and war correspondent. He was the only journalist to cover each American war over half a century.[1]

Biography

Sack was born to a Jewish family in New York City. His work appeared in such periodicals as Harper’s, The Atlantic, Esquire and The New Yorker. He was a war correspondent in Korea, Vietnam, Iraq, Afghanistan and the former Yugoslavia.

A correspondent and later a bureau chief for CBS News in Spain, he authored ten books, including the controversial title, An Eye for an Eye: The Untold Story of Jewish Revenge Against Germans in 1945, which described cases of persecution of Germans by Jews in post-World-War II Polish internment camps.[2] [3]

Death

He died on March 27, 2004, three days after his 74th birthday, from prostate cancer in San Francisco, California, according to his New York Times obituary. He was survived by a sister, Lois Edelstein.

Publications

„Oko za oko” to wstrząsająca relacja o wypadkach mających miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej na Śląsku. Autor opisuje historię życia Loli, Żydówki – więźniarki obozu w Oświęcimiu, która po wyzwoleniu zostaje komendantem więzienia w Gliwicach, Pinka – jej towarzysza dzieciństwa, który został naczelnikiem UB na obszar Śląska, oraz Szlomo – komendanta obozu dla Niemców w Świętochłowicach.

Afy cieszą się sporym zainteresowaniem i obrymi recenzjami czytelnikow, pokreślających ich czytelność przekazu, płynność języka oraz łączenie prawdy historycznej z prawami maleńkimi, osobistymi, bliskimi.

Afy to książka o bólu, o bólu skatowanych w obozie Zgoda w Świętochłowicach i zamilczanych na śmierć przez… no właśnie? Przez kogo? Bo to nie sami komuniści, nie sam morel, nie prokuratura sama Polski, Niemiec i Izraela, oj nie…

W 2017 ukazały się książki Marka Łuszczyny i Dominiki Bary o obozach koncentracyjnych nieniemieckich.

Marek Łuszczyna: Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne
Wydawnictwo: Znak Horyzont, 2017

Dominika Bara: Afy.

Wydawnictwo NOŚ, 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz taką liczbę, by działanie było poprawne. *