Ilona Kanclerz

Urodziłam się 4 kwietnia 1969 roku na Nikiszowcu w Katowicach. Tu się wychowałam i uczyłam.

Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, a także Uniwersytetu Śląskiego. Kolejno na tych uczelniach ukończyłam studia z komunikacji społecznej, dziennikarstwa oraz historii sztuki. Uzyskałam  tytuł doktora sztuk pięknych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Grafiki. Tematem i miejscem badania i działania twórczego były Katowice. Byłam Śląskiej Akademii Genderowej, uczestniczyłam w Programie Siła Polityczna Kobiet oraz Szkole Banku Światowego dla Liderek Społecznych. Jestem trenerką Klubów Pracy. Wykładałam m.in na Uniwersytecie Śląskim, Wyższej Szkole Technicznej(gdzie otrzymałam nagrodę indywidualna Rektora)i Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od 1998 prowadzę serię referatów autorskich oraz szkoleń w kraju i za granicą z zakresu ekonomii, kultury i sztuki.


Działania artystyczne opieram na odnajdywaniu nowej symboliki oraz dekodowaniu dotychczasowych kontekstów zarówno w sferze społecznej jak i sztuki. Praca twórcza to efekty poszukiwań związanych z identyfikacją wizualną  Śląska. Intermedialne realizacje zawierają się w obszarach: video, grafika, instalacja, performance, foto-grafiki oraz ubiór nowoczesny inspirowany strojem tradycyjnym. Promuję śląską kulturę i sztukę poprzez organizację oraz uczestnictwo w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych. Wspieram wartości związane z tożsamością kulturową regionu m.in poprzez prezentacje i pokazy. Twórczość prezentowałam na wystawach m.in na Festiwalu Polskiej Sztuki Współczesnej w Berlinie, pokazach Düsseldorf Igedo Company oraz w litewskich Solecznikach, a w kraju także w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku oraz Katowicach.

Praca społeczna to: od 1999 opieka nad pierwszymi realizacjami młodych artystów Ogólnopolskiej Wystawy Debiutantów Mody „Future” w Poznaniu. Uhonorowana zostałam w 2005 statuetką dla Kobiety Sukcesu za promocję kultury, sztuki i wieloletnią pomoc młodzieży, a w 2014 statuetką Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wymienić należy także: Srebrna Pętelka Poznań 1995,1996; Brązowy Listek Figowy Katowice 1996 oraz Złoty 1997; Złoty Guzik Fahrenheita Gdańsk 1996; Złota Róża Łódz 1997; Złoty Wieszak TVP Lublin 2001; Złoty Laur Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach 2014; Srebrny Medal Ministerstwa Gospodarki 2015; Złota Pętelka 2016 Poznań. Reprezentuję Region Śląski w wydarzeniach, festiwalach, kongresach, konferencjach oraz panelach w kraju i za granicą. W plebiscytach Dziennika Zachodniego uznano mnie za jedną z najbardziej wpływowych kobiet regionu śląskiego.


Moja działalność to także akcje i projekty takie jak: „Świat w oczach dziecka” w ramach akcji „Kierowca Bezpieczny” w Olsztynie i w Katowicach wraz z Domem Aniołów Stróżów; Ambasada Śląska z udziałem zagranicznych artystów; Modny Śląsk od 2012; Gala Kobiety Sukcesu od 1999 a w Katowicach od 2014; gale Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Europejskiego Kongresu Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw i oczywiście zainicjowanie nurtu moda na… Śląsk. Od dwóch lat pracuję społecznie w Radzie JP Katowic.

https://www.facebook.com/ilona.kanclerz

https://www.facebook.com/ModnySlask/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz taką liczbę, by działanie było poprawne. *