Sabina Pasoń

Sabina Pasoń (1958), rodowita Nikiszowianka, pochodzi z rodziny górniczej. W wieku szkolnym należała do dziecięcego kółka plastycznego w Domu Kultury przy kopalni ,,Wieczorek’’. To właśnie tam zetknęła się z ,,Grupą Janowską’’ i jej klimatem bajkowych, kolorowych obrazów.

Później na wiele lat odłożyła swe pasje, lecz kiedy dzieci się usamodzielniły, zaszczepione w dzieciństwie zamiłowanie do malarstwa powróciło. Wówczas poczuła, że musi się jakoś wyrazić… zrobić coś dla siebie. I to zmieniło całe jej życie. Z Grupą Janowską związała się w 2003. Po śmierci Helmuta Matury została wybrana liderką grupy. Należy do Stowarzyszenia Barwy Śląska, Stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca oraz KTG Karasol.

Doskonali swój warsztat plastyczny uczestnicząc w zajęciach rysunku i malarstwa prowadzonych przez znanego artystę, Piotra Naliwajko. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę, rysunek, pisze ikony. Najbardziej lubi malować z wyobraźni, ale nie stroni od innych tematów. Malowanie martwych natur pozwala jej dokładnie poznawać przedmioty, pejzaże zaś uwrażliwiają na przestrzeń. Malarstwo sprawia jej ogromną radość ,robi to co kocha i czuje się szczęśliwa – to spełnienie dziecięcych marzeń. Uczestniczyła w plenerach, wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Laureatka wielu konkursów plastycznych m.in. Pawła Wróbla,Rudzkiej Jesieni, Bestfestiwalu, Przeglądu malarstwa w C.K.Ś.-Świetochłowice. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Ślskim,Muzeum Miejskie w Rudzie Śląkiej i wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Pracownia malarska Grupy Janowskiej mieści się w M.D.K ,,Szopienice-Giszowiec” w Katowicach ul.Hallera 28

Więcej informacji:

Zobacz wybrane obrazy: