Wenancjusz Ochmann

Wenancjusz Ochmann.

Z WYKSZTAŁCENIA MUZYK – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (pracownik w studiu muzyki elektroakustycznej tej uczelni), stypendysta Hochschule fur Musik F. Liszt w Weimarze (Niemcy), współwłaściciel pierwszego na Śląsku cyfrowego studia nagraniowego „Diaton”.

Z PASJI KOMPOZYTOR – autor muzyki reklamowej, do etiud filmowych i studenckich, materiałów autorskich m.in.: „Aqua” (składanka śląskich twórców muzyki elektronicznej), „Wizje” (z Barbarą Zielińską), „Sampler vol II” (składanka polskich twórców muzyki elektronicznej), „Światło dla A!” czy „W barwach dźwięku” (z Sabiną Borner). W latach 1992 – 1999 częsty gość na antenie Programu III Polskiego Radia w audycjach m.in. Jerzego Kordowicza. Jego kompozycje zajmowały wysokie miejsca na listach przebojów muzyki elektronicznej (TOP TLEN).

W ostatnich latach zamienił instrumenty elektroniczne na klasyczny fortepian i powrócił do grania (m.in. wraz w zespole jazzowym, z którym występował m.in. na scenie XX JAZ Festiwalu czy w ramach międzynarodowego projektu Women in Jazz w katowickim Kinoteatrze RIALTO) oraz komponowania -bazując w swojej twórczości przede wszystkim na korelacji dźwięku z obrazem. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmu eksperymentalnego „Ożywienie”, filmów reklamowych, promocyjnych oraz edukacyjnych. Jego ostatni materiał autorski „POMIĘDZY_BETWEEN” miał swoją premierę w „Cantina del Jazz” w Rzymie (Włochy).

ZAWODOWO – pedagog muzyczny (pracuje przede wszystkim z osobami dorosłymi wykorzystując autorskie programy nauki gry na fortepianie oraz zasad muzyki dla dorosłych), założyciel i dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. VENO’S STUDIO, organizator wymian międzynarodowych, warsztatów i koncertów, współautor innowacyjnej metody nauczania języka niemieckiego poprzez muzykę (publikacja: „Jak leci? Śpiewająco…”), juror licznych konkursów i festiwali muzycznych o zasięgu regionalnym i wojewódzkim.

Wykładowca akademicki (Politechnika Śląska), właściciel i dyrektor instytucji szkoleniowej VENO’S STUDIO Przemysły Qultury, w ramach której realizuje szereg unikalnych, autorskich warsztatów i szkoleń m.in. z emisji głosu, wystąpień publicznych, organizacji imprez, rozwoju przedsiębiorczości w sektorze kultury i wprowadza nowatorskie na polskim rynku metody pracy z artystami, które wspierają ich rozwój zawodowy (m.in. poprzez mentoring).

Projektuje i koordynuje projekty finansowane ze środków UE i innych (obecnie przede wszystkim o zasięgu ogólnoeuropejskim) wspierające rozwój kadr sektora kultury i kreatywnego. Przez 4 lata pracował w międzynarodowym zespole opracowującym system międzynarodowej certyfikacji dla artystów i animatorów kultury, obecnie przygotowuje wdrożenie tego narzędzia w Polsce.

W 2016 roku, wraz z żoną Anną, stworzył KURORT QULTURY – prywatną, niezależną instytucję kultury.

PRYWATNIE – lubi bezkresną przestrzeń oglądaną z górskich szczytów, poranne espresso w lokalnym, włoskim barze wypijane w gwarze rozmów jednym łykiem, dyskusje o ponowoczesności i sztuce podczas intelektualnych śniadań z żoną, przekraczanie granicy własnych marzeń…

Więcej: www.venos.pl