Wojciech Szwiec

Wojtek Szwiec

Wojciech Szwiec ur. w 1978 roku. Kulturoznawca z wykształcenia. Twórca filmowy i animator kultury z zamiłowania. Trener organizacji pozarządowych. Pełni społecznie funkcję wiceprezesa stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju. Członek zarządu Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie. Członek Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Realizuje filmy krótkometrażowe i prowadzi warsztaty filmowe.  Społecznie jest także redaktorem naczelnym portalu kina niezależnego www.filmowepoludnie.pl.

Autor książek poświęconych filmowcom amatorom: „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku” oraz „55 lat Amatorskiego Klubu Filmowego „iks” . Filmy realizowane przez Szwieca poświęcone są głównie tematyce śląskiej np.: „Miejsce”,” Czas zatrzymany Czas poruszony”. „Beboki mopliki i klamory”, „Misja Wolnego”, „Dieter Niebieski”, „Cyklizm po śląsku”  i wiele innych. Za swoje produkcje zdobył ponad 30 nagród na festiwalach filmów niezależnych w całym kraju. Dwukrotnie został laureatem konkursu literackiego na jednoaktówkę po śląsku. W 2008, 2011 i 2013 laureat prestiżowego stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego.

Do 2010 roku pracownik Wydziału Prezydialnego Szkoły Policji w Katowicach gdzie zajmował się m.in. promocją  bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży.  Do 2015 roku prowadził seanse kinowe i spotkania w mikołowskiej bibliotece. Szwiec prowadzi prywatną firmę realizującą filmy promocyjne. Od 2015 roku prowadzi w Mikołowie Miejską Placówkę Muzealną:

(17)a
(14)
(12)
(21)
Premiery filmowe „IKSA” MDK Mikołów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz taką liczbę, by działanie było poprawne. *