Mateusz Lasatowicz

Mateusz Lasatowicz jest pianistą, który urodził się̨ w 1983 roku w Katowicach. Mając zaledwie 5 lat podjął naukę gry na fortepianie w Katowickim Ognisku Muzycznym, kontynuując w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Już w wieku 10 lat zaczął doskonalić swoje umiejętności gry na fortepianie w murach Katowickiej Akademii Muzycznej, w wieku 13 lat nad warsztatem młodego pianisty przejął pieczę prof. Józef Stompel. Pod skrzydłami prof. Moniki Sikorskiej – Wojtacha ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której absolwentem został w 2007 roku. Edukację swoją uzupełnił studiami podyplomowymi w swojej macierzystej uczelni, zakończonymi recitalem dyplomowym w 2010r. Praktykę̨ kameralną odbywał pod kierunkiem profesorów: Reginy Strokosz-Michalak, Alicji Słowakiewicz- Wolańskiej, Stanisława Dziewiora oraz adiunktów: Michała Mazurkiewicza i Krzysztofa Skowronka.

ML-9
ML-8
ML-7
ML-6
ML-5
ML-4
ML-3
ML-2
ML-1

Brał udział w kilkunastu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Pierwszą nagrodę otrzymał jako dziesięcioletni chłopiec. W wielu następnych był nagradzany najwyższymi lokatami oraz wyróżnieniami otrzymywanymi za interpretację wymaganych w programie przesłuchań utworów.

Jeszcze podczas studiów nawiązał współpracę z Instytutem Upowszechniania Kultury Silesia, oraz podjadł pracę na stanowisku akompaniatora w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Chorzowie. Współpracował również z Operą Śląską. Obecnie, niezależnie od działalności estradowej jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie akompaniuje na zarówno na zajęciach indywidualnych jak i z ruchu scenicznego czy zespołom wokalnym. Współpracuje przy projektach scenicznych i operowych Wydziału Wokalnego.

W dotychczasowej drodze artystycznej, miał okazję zagrać z orkiestrą partię fortepianową w koncertach Chopina, Szymanowskiego, Prokofiewa i Rachmaninowa. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

W charakterze akompaniatora brał udział w recitalach wokalnych na terenie rodzimych Katowic, a także Gdańska, Warszawy, Łodzi, Nałęczowa, Radomia i Krakowa współpracując z utalentowanymi wokalistami, m. in. Rafałem Bartmińskim, Andrzejem Malinowskim, Arnoldem Rutkowskim, Jackiem Jaskóła, Katarzyną Haras, Sylwestrem Targosz – Szalonek, czy Joanną Wolańską. Akompaniował również podczas konkursów i kursów wokalnych oraz dla instrumentalistów organizowanych w Warszawie, Katowicach, Jaworznie. Jako pianista jest zapraszany do udziału w festiwalach muzycznych, w tym im. Jana Kiepury.

W swoim solowym repertuarze posiada utwory skomponowane przez takich kompozytorów jak: Chopin, Bacewicz, Beethoven, Brahms, Grieg, Haydn, Kassern, Liszt, Melcer-Szczawiński, Mendelssohn-Bartholdy, Moniuszko, Mozart, Poulenc, Rachmaninow, Schubert, Skriabin, Szymanowski i wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz taką liczbę, by działanie było poprawne. *